Wiadomości

  • 8 stycznia 2024
  • wyświetleń: 7537

Deweloperka wykorzystuje lukę w przepisach? Mieszkańcy Kamienicy piszą do prezydenta

Mieszkańcy Kamienicy sprzeciwiają się wydawaniu pozwoleń na budowę dwumieszkaniowych budynków na zbyt małych działkach. Walczą o zachowanie willowego charakteru dzielnicy, w której mieszkają.

budowa
fot. Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay.com


Mieszkańcy Kamienicy w petycji skierowanej do władz Bielska-Białej proszą o zaprzestanie wydawania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych o zwiększonej intensywności na małych działkach poniżej 15 arów.

- Kamienica jest dzielnicą Bielska-Białej, która od samego początku dopuszczenia zabudowy na tym obszarze, funkcjonowała jako dzielnica willowa. Według pierwotnie wydawanych Warunków Zabudowy na tym terenie możliwa była wyłącznie zabudowa nieprzekraczająca 10 procent powierzchni działki. We wszelkich opracowaniach zlecanych przez Miasto oraz dokumentach analitycznych obszar ten opisywany był zawsze jako teren przeznaczony pod zabudowę rezydencjonalną lub jednorodzinną ekstensywną - czytamy w petycji od mieszkańców okolic ulic Łowieckiej i Łuczników na osiedlu.

Bielszczanie zwracają uwagę na fakt, że na skutek zaskarżenia planu zagospodarowania przez wojewodę śląskiego, charakter dzielnicy nie jest zdefiniowany. - Argumentacja wojewody zawiera słuszną intencję, która daje każdemu właścicielowi prawo zabudowy nieruchomości w sposób zgodny z jego upodobaniami, więc jest jak najbardziej uzasadniona. Natomiast pozostawienie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bez jakiegokolwiek odniesienia do wskaźnika intensywności stanowi lukę w przepisach, która pozwala zabudowywać nieruchomości w dowolny sposób - podkreślają autorzy dokumentu.

Zaznaczają też, że lukę wykorzystują inwestorzy - dążąc do maksymalizacji zysków z inwestycji w nieruchomościach w obszarze Kamienica, posuwają się do tworzenia blokowisk wykorzystując definicję domu jednorodzinnego z ustawy Prawo budowlane, która pozwala wyodrębniać dwa lokale mieszkalne w domu jednorodzinnym.

- Przykładem tego typu inwestycji, która zapewne uruchomi lawinę analogicznych wniosków jest zabudowa z nieruchomości położonej przy ul. Łuczników, która dopuszcza budowę 4 mieszkań z 8 przynależnymi miejscami postojowymi - podają autorzy pisma. - W ten sposób dochodzi do ominięcia kolejnego zapisu z planu, który wskazywał na to, że minimalna powierzchnia działki budowlanej to 15 arów. Powstawanie szeroko rozumianych budynków jednorodzinnych dwulokalowych na działkach mniejszych niż obowiązujące na tym terenie 15 ar zaburza charakter i ład architektoniczno-urbanistyczny tej okolicy, ustalony przez radę miasta. Obecni mieszkańcy nieruchomości położonych w Bielsku-Białej w rejonie ulic Łowieckiej i Łuczników, budując swoje domy zastosowali się do obowiązującego na tym terenie prawa chcąc zachować willowy charakter okolicy. W związku z tym, domagamy się utrzymania tej konwencji i zaprzestania wydawania pozwoleń na budowę kilku domów jednorodzinnych dwulokalowych na małych działkach - podkreślają.

Petycja trafiła do rozpatrzenie na biurko prezydenta miasta, Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.